Ex-Proof Floresan Aydınlatma Ürünleri Nedir?

Aydınlatmanın ne kadar çeşitli olduğunu artık herkes biliyor ve aydınlatma satın almadan önce son derece dikkatli davranıyor. Aydınlatma aynı zamanda bulunduğunuz ortamı değiştirebilecek bir etkiye de sahiptir. Tüm bunlara karşın insanlar Ex-Proof Floresan Aydınlatma Ürünleri hakkında çok az bilgi sahibidir. Yazımızı okumaya devam ederek detaylı bilgi edinebilirsiniz!

Ex-Proof Floresan Aydınlatma Ürünleri Ne İşe Yarar?

Her Ex-proof aydınlatma ürününü kendine ait özellikleri ve faydaları bulunmaktadır. Seçim yaparken ise bu özelliklere ve faydalara dikkat edilir.

Aşağıda Ex-Proof Floresan Aydınlatma ürünleri ne işe yarar ifade etmeye çalıştık;

  • Ex-Proof armatür aslında ortamdaki patlama riskini minimuma indirgemek için kullanılan aydınlatma tipidir. Buradan da anlayabileceğiniz gibi ürünler ortamdaki patlama riskini minimuma indirgemenin yanısıra kendi içlerinde de alev sızdırmaz,kendinden emniyetli vb kategorilere ayrılmaktadır.
  • Bu tarz ürünler sadece patlama riskinin yoğun olduğu alanlarda kullanılmaktadır. Örneğin bir kazan dairesinde herhangi bir patlama çok büyük tehlike yaratabilir.
  • Aynı zamanda patlama anında zarar görecek ürünlerin bulunduğu alanlarda da tercih edilmektedir. Hiçbir üretici ya da işletme sahibi ürünlerine zarar gelsin istemez.
  • Genel anlamda ise bu ürünler alev sızdırmamaktadır veya ark ve kıvılcım atmamaktadır.

Gördüğünüz gibi aslında Ex-Proof Aydınlatma ürünleri son derece korunaklı yapılarından ziyade ortamı da korumak için üretilmiştir. Bunun yanında gelişen aydınlatma teknolojisi beraberinde oldukça iyi bir aydınlatma güçleri de bulunur.

Ex-Proof Floresan Aydınlatma Ürünleri Zone Bölgeleri Nedir?

Aydınlatma ürünlerini araştırırken Zone bölgelerinin olduğunu görürsünüz ve ne işe yaradıklarını merak ediyor olabilirsiniz. Bu ürünler Zone bölgelerine özel üretilmektedir ve satın alımının buna göre yapılması gerekir. Zone 1 ve Zone 2, gibi ifadelerle karşılaşmış olabilirsiniz.

Aşağıda bu ifadelerin ne anlama geldiğini görebilirsiniz;

  1. Zone 1: Bu bölge patlama riskinin çok yüksek olduğu bir bölgedir. Örneğin doğalgaz dolum istasyonu, petrokimya ve kimyasal malzemelerin bulunduğu alanlar Zone 1 bölgesi sayılmaktadır. Bu bölgelerde Zone 1 bölgesi için üretilmiş aydınlatma ürünleri tercih edilmelidir.
  2. Zone 2: Bu bölgelerde ise patlama riski daha düşüktür ancak gaz ve buhar patlamaları yaşanabilir.Kazan daireleri bu kategorilere örnek olarak sayılabilir.

Ex-Proof Floresan Aydınlatma Ürünleri Zone bölgeleri bu şekildedir ve seçimin buna göre yapılması son derece önemlidir. Aksi takdirde ürünler amacına ulaşamayabilir. Robustex olarak risklere karşı birçok farklı güçte farklı Ex- Proof Floresan Aydınlatma Ürünleri üretiyoruz. Bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz!

Başa dön