Ex-Proof Pano

Petrol, doğal gaz, kimya, kömür, hububat siloları, mobilya fabrikaları, ilaç sanayi ile gıda sanayi gibi bazı çalışma alanlarında patlayıcı ortam denilen bir durum oluşur. Çalışmalardan dolayı yanıcı gaz, yanıcı sıvı veya yanıcı toz açığa çıkar. Bu maddelerin olduğu ortamda beşeri olarak her türlü önlem alınsa da yetersiz kalınabilir.

Bu çalışma alanlarında en büyük tehdidi elektrik ekipmanları oluşturur. Bu ekipmanların çalışırken çıkardıkları arklar ve statik ısınma gibi ateşleyici faktörler patlayıcı ortamı bir anda aktive eder. Bu yüzden birçok fabrika ve sanayi kolunda ex-proof elektrik ekipmanları kullanılır.

Ex-Proof Pano Nedir?

Patlamaya karşı koruma sağlayan ex-proof pano en önemli elektrik ekipmanlarından biridir. Kıvılcımların ortamda bulunan patlayıcı gaz, buhar veya tozla etkileşime girmesini önler. Patlamaya karşı dayanıklı bir ex-proof panonun patlamaya karşı koyabileceği ya da olası bir patlamayı engelleyeceği düşünülmemelidir. Kutunun görevi içeride oluşan kıvılcımı sönümlemek ve arkların dış atmosfere karışmasını önlemektir. Dolayısıyla daha büyük bir patlamanın önüne geçer.

Ex-Proof Pano Özellikleri

Patlamaya karşı önemli ölçüde korumalı bir ürün olan ex-proof pano, genellikle paslanmaz çelik ve dökme alüminyumdan yapılır. Her elektrik panosuna ex-proof özelliği verilmez. Ürün birçok testten geçirilir ve sadece yetkili makamlar tarafından onaylanmış sertifikalandırılmış,olanları tercih edilmelidir. Ex-proof ürünlerin imalatı konusunda tecrübeli ve gerekli sertifikalara sahip bir marka her zaman daha güvenli olacaktır.

İyi bir ex-proof, elektrik tesisatında oluşan parlayıcı veya ateşleyici sızıntıları % 100 engeller. Ürünler denenerek üretildiğinden dolayı en ufak bir sızıntıya bile fırsat vermez. Bu yüzden ex-proof ürünler son derece sağlam ve dayanıklıdır. Böylesine kaliteli ve dayanıklı ürünler sertifikalı olmalıdır. Bu sertifikalar tüketicinin kontrol edebileceği güncel yetkinlikler olmalıdır.

Ex-Proof Kutu Çeşitleri

Elektrik tesisatı hem kompleks hem de geniş alana yayılan bir sistemdir. Bu yüzden farklı farklı malzemeler ve ekipmanlar tercih edilir.

Ex-proof kutu çeşitleri ise şu şekildedir;

  • Camlı Kutular
  • İrtibat Kutuları
  • Alüminyum Kumanda Kutuları
  • Polyester Kumanda Kutuları
  • Klemens Kutuları
  • Kablo Çekme Kutuları

Patlayıcı veya yanıcı liflerin bulunduğu alanlardaki elektrik tesisatının kesinlikle ex-proof olması gerekmektedir. Üstelik bu işletmelerin kontrol ve denetlemeleri sırasında özellikle ex-proof elektrik ekipmanları kriter olarak değerlendiriliyor.

Başa dön