Ex-Proof Kumanda Kutuları: Güvenli Şekilde Kumanda Edin!

Ex-Proof Kumanda Kutuları: Güvenli Şekilde Kumanda Edin!

Kumanda kutuları işyerleri için vazgeçilmez bir öneme sahiptir ancak patlama riski bulunan bölgelerde standart kumanda kutuları kullanmak çalışanlarınızın ve sizin sağlığınızı tehlikeye atarken aynı zamanda ürünlerinizin bir anda yok olmasına sebep olabilir. Bu sebeple Ex-Proof kumanda kutuları tercih etmeniz gerekmektedir. Daha detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz!

Ex-Proof Kumanda Kutusu Nedir?

Bir malzemenin Ex-Proof olması patlayıcı ortamlarda tehlikeyi en aza indirmesini sağlamaktadır. Bunu yapabilmesinin en temel sebebi kıvılcım ve ark çıkartmamaktadır çünkü patlayıcıların bulunduğu bir ortamda oksijen ve ateşleyici madde bir araya gelirse patlama gerçekleşir. Bu tarz ortamlardaki en yaygın ateşleyiciler ise kıvılcım ve arklardır.

Ex-Proof Kumanda Kutusu nedir ve benim ne işime yarar diye düşünüyor olabilirsiniz. Deponuzda ya da işyerinizde herhangi bir türde patlayıcı madde bulunduruyorsanız kanunen Ex-Proof ürünler kullanmanız zorunludur. Ex-Proof kumanda kutuları tek başına kullanılmamaktadır. İşletmenin tüm elektrik ihtiyaçları (fiş, priz ve aydınlatma sistemleri) Ex-Proof olarak temin edilmelidir.

Ex-Proof Kumanda Kutuları Kullanım Alanları Nerelerdir?

Ex-Proof malzemelerin kullanılması gereken tüm alanlar bazı kriterler çerçevesinde kesin olarak belirlenmiştir. Belirleme yapılırken bakılan ilk kategori ise Zone Bölgeleridir. Zone 0,1 ve 2 bölgeleri bunlara örnektir.

İkinci sınıflandırma ise gazlara göre yapılmaktadır. Madenlerde bulunan tüm gazlar patlayıcıdır ve önlem alınmasını gerektirir. Buna ek olarak ise IIA- Tipik bütan, IIB- Tipik formaldehit ve IIC- Tipik hidrojen ve asetilen bulunan ortamlar önlem alınmasını gerektirmektedir.

Son sınıflandırma ise azami yüzey sıcaklığına göre yapılmaktadır. Aşağıda tüm sıcaklık değerlerini ve T-ratingleri göreceksiniz;

  • T1: 450 ºC
  • T2: 300 ºC
  • T3: 200 ºC
  • T4: 135 ºC
  • T5: 100 ºC
  • T6: 85 ºC

Tüm bu sınıflandırmalar alanında uzman yetkili kişiler tarafından yapılmaktadır ve daha sonra işyeriniz/ deponuz belgelerle sınıflandırılır. Size verilen bilgiler doğrultusunda Ex-Proof Kumanda Kutuları alabilirsiniz.

Robustex Tüm Süreçte Yanınızda!

Tüm Ex-Proof malzeme ihtiyacınızı tek bir şirketten karşılayabilirsiniz. Robustex olarak ürünlerin hiçbirinde hata olmamasına dikkat ediyor ve sektördeki tecrübemizle en kaliteli ürünleri üretiyoruz. Bizimle iletişime geçerek kendi işyeriniz için profesyonel çözümler üretebilirsiniz!

Başa dön